24 Aralık 2011 Cumartesi

Zeytin ağacına şükranımız.

      Fotograf. Jono Slack ( East Anglia & Cornwall UK )

Ey Hz.Adem'in ağzından biten ağaç,
Ey Hz.Nuh'un güvercini ile dalını gönderen ağaç,
Ey barışın, mutluluğun, sağlığın sembolü ağaç,
Ey kutsallığın, bolluğun, bilgeliğin sembolü ağaç,
Ey yıllara meydan okuyan, ölümsüz ağaç,
Ey altın sıvısını bizden esirgemeyen ağaç,
Bize bahşettiğin bu güzellikler için şükranlarımızı kabul et.Bu yıl ilk defa zeytin hasatı yaptık. Bir miktar yeşil zeytin, 2 kg kadar sele zeytini , 5 kg kadar salamura zeytin yaptık. Sele zeytini biraz yumuşak olduğu için evde sevenler , sevmeyenler oldu. Yeşil zeytinde ise acılık biraz kalmış, birkaç gün daha suda tutmak gerekiyormuş. Tadı çok güzel, biraz kekik ile inanılmaz lezzetli oluyor. 1,5 kg lık turşu kabı kısa sürede bitti.
Kalan zeytinlerimizi toplayıp sıktırırarak bize güzel bir süpriz yapan Sn.Meyvelitepe'den zeytin yağımızı aldık. Kalamata zeytinden yapılan ,15kg kadar saf inanılmaz bir tadı olan zeytin yağımız oldu. Zeytinyağı, üzerine kekik, pul biber , biraz tuz ve kızarmış ekmek kahvaltılarımızın ayrılmaz bir lezzeti artık .
5 yorum:

 1. Afiyet olsun. İnsanın kendi bahçesinin ürününü gıda olarak kullanabilmesi kadar güzel, keyif verici bir şey yok. Bu yıl, başka çeşit karıştırmadan sadece kalamata çeşitten sıktırma imkanı olunca gerçekten başka bir lezzet oldu.

  YanıtlaSil
 2. Afiyet olsun, umarım seneye daha çok ürününüz olur. Başarılar.

  YanıtlaSil
 3. Sn.Meyvelitepe,Sn.Zeytinlibahçe,
  Çok teşekkürler. Yardımlarınız, dostluğunuz ve sıcak temennileriniz bizi çok mutlu etti.
  Sağolun, iyiki varsınız.
  Selamlar.
  Hasan/eylem/Ozi

  YanıtlaSil
 4. Allahım, sizlerin bloglarını okudukça çıldırıyorum (iyi anlamda) :) Doğayla uyumu yakalayanlar, doğal beselenenler, toprakla bütünleşenler... ne kadar güzel! Keşke yapabilsem... tek başına zor.. kimbilir belki bir gün :)

  Emeğinize sağlık, afiyetler olsun..

  YanıtlaSil
 5. Sayın Momentos,
  Dilekleriniz için çok teşekkürler. Gerçekten zor ama bir yerden başlamak lazım. Bizim de daha alacak çok yolumuz var ama bir şekilde başladık, bakalım inşallah sonu gelir.

  YanıtlaSil